Oldskauti

55. klub OS

Historie 55. klubu oldskautů se datuje do roku 1968, kdy byl po obnovení Junáka založen a měl 42 členů. Jeho historie se psala ale jen dva roky, kdy byla organizace znovu zrušena. Nicméně během období normalizace se členové stále scházeli většinou v domácnosti některého z členů. V roce 1989, kdy byl skauting obnoven, se 55. klub OS znovu sešel a celkem měl 53 členů. Vůdcem klubu se stal Miroslav Mudra. V 90. letech pomáhali členové s vedením jiných oddílů a družin a pilně pracovali na obnovení skautského areálu. V roce 1998 se od 55. klubu OS odtrhli mladší oldskauti, kteří začali skautovat v roce 1968, a založili vlastní 68. klub OS. Tradiční akcí se stal novoroční výstup na Žďár, každý pátek se také šlo alespoň na krátký výlet a podnikali se autobusové zájezdy na Šumavu, Kynžvart nebo do Mariánských Lázní. Během let se spřátelili s oldskauty ze Spáleného Poříčí a jezdili se vzájemně navštěvovat. Pravidelné schůzky každou středu se konaly až do konce roku 2014, poté, především kvůli zdravotním komplikacím a úmrtím některých členů, se konali setkání již nepravidelně. Na postu vedoucího se během let vystřídali František Uksa, Jan Jager, Václav Vála a od roku 2008 Jiřina Vejvodová. V současnosti má klub 3 členy a středisko pro ně pravidelně pořádá setkání, kde jsou oldskauti informováni, co nového se v organizaci děje.

68. klub OS vznikl v roce 1998 a jeho členové jsou skauti a skautky, kteří začali skautovat po druhé obnově Junáka v roce 1968, proto číslo 68. V roce 1968 bylo všem kolem 15 – ti let a někteří fungovali v družinách jako rádci. Během dvou let existence Junáka se zúčastnili rádcovského kurzu, kytarového kurzu a také skautských táborů. Když je v roce 1970 skauting zrušen a organizace má být začleněna do Svazu mládeže, Vůdcové Vladimír „Míša“ Šabata a Miroslav Kyncl se zbytkem patnácti chlapců a dívek přešli nejprve do vodáckého oddílu a poté do turistického oddílu. Když ani v jedné organizaci neměli pro poloskautskou činnost pochopení, posledních pár skautů utvořilo trampskou osadu Black Lilly pod vedením Jana Cipry a podnikaly dál výpravy a udržovali skautské myšlenky i v době komunismu.

Při obnově Junáka v roce 1989 se všichni opět legálně scházejí a pomáhají při obnově rokycanského střediska. Většina z nich se ujímá vedení dětských oddílů a všichni mají spoustu práce s obnovou skautského areálu. V roce 1998 předávají vedení oddílů mladším členům a zakládají vlastní oldskautský klub, který vede Ludvík Vejvoda. Od roku 2000 všichni členové i s manžely a manželkami každé léto podnikají cykloturistické tábory po celé republice. V roce 2018 oslavili 50 let skautování a při oslavách na Skautské louce byli Svojsíkovým oddílem odměněni právem nosit odznak čestných 50 let. V sousané době má klub 9 členů a vede jej Bedřich Brož.