Středisková kronika

Historie našeho střediska je dlouhá a bohatá, a právě tu naleznete na tomto odkaze: historie střediska Rarášek Rokycany

Proto, abyste si mohli přečíst něco z minulosti, Vás bude někdo z vedení střediska muset schválit, mějte chvilku strpení, než Vám soubory otevřeme. Je to z důvodu ochrany dat našich členů. Děkujeme za pochopení.

SKAUTSKÝ BÁL

PŘÍRODA VOLÁ!

V sobotu 24. února se uskutečnil tradiční Skautský bál. Vzhledem k tomu, že Střelnice, kde byl bál v posledních letech, je od nového roku zavřená, museli jsme sehnat nový prostor. Nakonec se bál uskutečnil v budově kulturního domu v Rakové. I přes nutnost dojezdu dorazila stovka lidí a atmosféra byla od začátku příjemná. O hudební doprovod se jako tradičně postaral Robert Jíša. Roveři a někteří vedoucí nacvičili předtančení na téma Příroda volá! . Tradičně se rozdávala tombola a ceny za nejlepší masky. Na 1. místě se umístila maska Dubu, na 2. místě Brouk Pytlík s Beruškou, na třetí místě posed, na 4. místě paštika Májka s rybičkou (nůž) a na 5. místě turistické značky. Půlnoční překvapení na písně Ivana Mládka nacvičil klub přátel skautingu. Vzhledem k hlasové indispozici zpěvačky se písně od AC/DC Higway to Hell zhostil po půlnoci Adam Huňáček a rozparádil publikum natolik, že si poté mohl dovolit skok z pódia do davu. I v letošním roce se bál povedl.

ZÁVOD VLČAT A SVĚTLUŠEK V RADNICÍCH

V sobotu 30. dubna se v Radnicích konalo základní kolo Závodu vlčat a světlušek. Tradičního klání, které bohužel kvůli covidu v minulých letech nemohlo proběhnout. Rokycanské středisko reprezentovalo celkem šest družin, dvě družiny světlušek a čtyři družiny vlčat. Své dovednosti si se Zbirožskými a Radnickými vlčaty a světluškami porovnali v disciplínách: kuchařská dovednost, vyhledávání informací, logické myšlení, orientace, fyzická zdatnost, zdravověda, já ve společnosti a poznávání přírody. A jak si naše světlušky a vlčata vedli? Světlušky se umístily na druhém a třetím místě ze šesti družin, vlčata obsadila druhé, třetí, a dělené čtvrté místo také ze šesti družin. Světlušky Neroveverky a Červená šestka vlčat si navíc zajistili postup do krajského kola v Dobřanech.

POMOC UKRAJINĚ

  1. února zahájilo Rusko vojenský útok na Ukrajinu. V důsledku válečného konfliktu začali z Ukrajiny prchat ženy a děti. Skautský institut reagoval na situaci ihned výzvou k materiální pomoci Ukrajině. V pátek 25. února se dostala i do Rokycan informace ohledně sbírce spacáků, karimatek a zdravotnického materiálu. Vedení střediska rozposlalo informace do jednotlivých oddílů a ty jí pak přeposlali rodičům svých členů. V sobotu 26. února se potřebný materiál vybíral dopoledne u br. Holka a odpoledne u br. Čapka. Odezva byla větší, než jsme přepokládali a podařilo se naplnit tři auta potřebného materiálu. Nasbíraný materiál měli bratři Mrázek, Holek a Čapek odvézt do Plzně, ale po celém kraji se vybralo tolik materiálu, že nestačila kapacita objednaných aut, a tak se bratři vydali až do Prahy na Staroměstské náměstí, kde materiál předali přímo Skautskému institutu. Ze Skautského institutu mířila pomoc k polsko-ukrajinské hranici, kde si ho převzali skauti ze Lvova.

Ve čtvrtek 3. března uspořádala rokycanská ODS a Krásný krámek na náměstí sbírku na pomoc Ukrajině. Zapojila se rokycanská charita i Český červený kříž, do Potravinové sbírky se vybírali trvanlivé potraviny a pro Krajské asistenční centrum hračky pro děti. Od 15:00 do 18:00 vybírali věci pro Skautský institut za naše středisko bratři Holek a Čapek a sestry Faitová a Jurišová. Za tři hodiny se podařilo vybrat:

💙dodávka humanitární pomoci na Oblastní charita Rokycany

💛dvě velké bedny léků a zdravotnického materiálu na Český červený kříž Plzeň – město a Rokycany

💙dodávku humanitární pomoci si odvezla Potravinová banka Plzeň

💛osobní auto humanitární pomoci si odvezl Junák – středisko Rarášek Rokycany pro Skautský institut

💙další plné osobní auto humanitární pomoci bylo dnes předáno Krajskému asistenčnímu centru pomoci Ukrajině v Prioru

💛několik pytlů ošacení bylo předáno do charitativního šatníku Holky holkám.

O dalších formách pomoci budeme průběžně diskutovat na střediskových radách.

PONOVOROČNÍ VÝŠLAP NA KOTEL


V neděli 2. ledna jsme zahájili nový rok 2022 výšlapem vedoucích, roverů a členů KPS na Kotel. Sraz byl
na rokycanském nádraží před půl 1 a odtud jsme se vydali vlakem směr Kamenný Újezd, kde se k nám
přidali ještě další a celkem nás šlo na Kotel třicet. Zvolili jsme cestu kolem Kotlíku a pak po hřebeni na
vrchol, kde ti statečnější vylezli na rozhlednu. Všichni jsme si opekli něco dobrého a nechyběl ani
přípitek na šťastný nový rok. Když jsme se vydali na sestup, zjistili jsme, že jdeme po špatné modré
značce, a tak nás čekalo docela příkré klesání. Zvládli jsme to jen se dvěma pády a všechny končetiny i
kyčle zůstaly na místech. Pod Kotlem jsme ještě snědli zbytek vánočního cukroví a rozhodli se, že za
celou naší expedici se odměníme U Václava.

BETLÉMSKÉ SVĚTLO 2021

V sobotu 18. prosince dorazili Betlémské světlo do Rokycan. Na nádraží ho převzali ses. Faitovy a přenesly do evangelického kostela k Ondřeji Pellarovi. Odtud ho převezli br. Čapek a br. Holek do Klabavy, kde ho společně s Profesorem rozdávali obyvatelům po vánočním koncertu. 23. prosince se tradičně pod patronátem rodiny Neumannových rozdávalo v kostele sv. Bartoloměje ve Volduchách. Na Štědrý den si pak nejen obyvatelé Rokycan mohli pro světlo dojít do evangelického kostela nebo kostela Panny Marie Sněžné . Jako tradičně jsme také potěšili klienty Charity Rokycany, když jsme jim světlo donesli i s přáníčky a tentokrát jsme si s nimi mohli i zazpívat koledy.

 

MIKULÁŠSKÉ BESÍDKY 2021

Vzhledem k protikoronavirovým opatřením se místo tradiční Mikulášské besídky pro mladší členy středisky uskutečnili mikulášské besídky zvlášť. 2. roj světlušek se sešel v pátek 3. prosince v půl 5 na Skautské louce a vyrazil na Mikulášskou procházku spojenou s krmením zvířátek. Půl hodiny po nich se na louce sešla vlčata ze 3. smečky a vyrazila také na procházku, kde si zahrála hry, nejlepší byly ty se svítícími tyčinkami😊 . Kolem 18. hodiny pak přišly světlušky do velkého sálu, kde je čekal příchod Mikuláše, čerta a anděla, letos netradičně v respirátorech. Po přečtení hříšníku i andílků, zazpívání písniček je čekala nadílka. Pak už museli sál uvolnit vlčatům, na které čekal stejný program s nadílkou.

Na benjamínky čekala Mikulášská nadílka na pondělní schůzce 6. prosince. Schůzka proběhla s klasickým programem a po svačině dorazil Mikuláš, čerti a anděl, který žížalkám, žabičkám i mločkům přinesl nadílku v podobě dobrot.

Tento rok patří velký dík roverům i členům KPS za ztvárnění Mikulášů, čertů a andělů, že se nebáli ke své masce ještě přidat respirátor a potvrzení o očkování proti covidu.

VÝPRAVA ROVERŮ A STŘEDISKOVÉ RADY

NA ZÁKLADNU BÍLÝ OREL

12.-14.11.2021

V pátek 12. listopadu se roveři vydali na základnu Bílý orel. Po 18. hodině na základně sešli Kamila Faitová, Michal Čapek, Vláďa Holek, Jan Fišer- Profesor, Jirka Majer, Ondra Gaman, Pavla Hlavsová  a Mikuláš a Honzík Čapkovi. Ubytovali jsme se v pokojích a udělali večeři i špenátovou pomazánku na další den. Večer jsme si společně zahráli hru Activity a Similio. V noci dorazili ještě z Houby maturitního plesu Martin Mrázek, Dorka a Anděla Neumannovi a David Pác. V sobotu jsme vstávali mezi 8 a 9. hodinou, udělali jsme snídani i svačinu na cestu a vydali se auty směr Železná Ruda. Odtud jsme vyšli procházkový asi 8 km okruh kolem Rudy. Počasí nám tedy moc nepřálo, ale i tak to některé neodradilo zkusit koupel nohou v přírodních Kneippových lázních. Cestou jsme našli i pár kešek. Kolem 3. hodiny jsme se vrátili zpět do Železné Rudy a zašli jsme do cukrárny Charllota, kde jsme se odměnili zákusky i zmrzlinovými poháry. Zde k nám ještě přibyla Eliška Brabcová s Tomášem a Pišto. Po návratu na Šukačku se kluci pustili do úklidu listí kolem základny a holky se dali do výroby večeře v podobě milionové polévky a fazolových hamburgerů. Po vydatné večeři jsme se dali do společných her, zahráli jsme si Parlament, Na blbost, Pekáč i další várku Activit. V neděli ráno nás zase část výpravy opustila, takže už jsme se po snídani jen pustili do úklidu a ve 13:00 se vydali zpět k domovu.

OCENĚNÍ BRATRA TOMÁŠE ŠACHA

V sobotu 18. září 2021 převzal bratr Tomáš Šach z rukou pana starosty Václava Kočího ocenění pro významné občany města Rokycan. Ocenění bylo předáno na hlavním podiu v rámci slavností Setkání pod rokycanskou věží. Podklady pro ocenění sepisoval br. Miloslav Žán již v roce 2019, kdy jsme chtěli br. Šachovi navrhnout ocenění v rámci oslav 100 let skautingu v Rokycanech. Tenkrát návrh neprošel, až v roce 2021 nás oslovil místostarosta Rokycan T. Rada, že chtějí Tomáše navrhnout jménem Rokycanských patriotů a že mají podporu našeho bývalého skauta L. Rady za ANO a K. Vodičky ze starostovo uskupení. Pogratulovat Tomášovi přišli zástupci z našeho střediska.

SKAUTSKÁ ČINNOST V ROCE 2021

Již na konci roku 2020 bylo jasné, že vrátit se v novém roce k běžné skautské činnosti nebude možné. Proto pokračovaly online schůzky a program na dálku.

V lednu se nám i přes nepřízeň koronavirové situace podařilo zaregistrovat 176 členů (+ 1 hosta).

Na začátku nového roku se našemu středisku také naskytla možnost pronájmu tábořiště (louky mezi Březinou a Sklennou Hutí) od skautské nadace Jaroslava Foglara. Louku si postupně prohlédli téměř všichni členi střediskové rady a po dlouhých diskuzích jsme usoudili, že louka není vhodná pro táboření,  vzhledem ke špatné přístupové cestě i mokřadám na louce.

Starší věkové kategorie se účastnily pravidelných online schůzek, ke kterým se v únoru připojila i vlčata. Benjamínci si v rámci předtáborové přípravy plnili během února a března odborku, která měla za cíl zdokonalit jejich táborové dovednosti.

Vlčata a světlušky na při online schůzkách nejen hráli hry, ale také procvičovali skautské znalosti, i když Závody vlčat a světlušek, které měli proběhnout v dubnu byly také zrušeny.

Skauti a skautky  měli online schůzky jednou za 14 dní. Skauti v průběhu nich dostávali úkoly, díky nimž mají vyluštit polohu tábořiště, kam se v létě vydají.

Roveři a rangers při online schůzkách řešili nejen nápady na offline aktivity našich členů na dálku, ale také zkusili různé deskovky online a místo jedné schůzky připravil Jiří Majer zábavnou hru Co na to Rokycany? (odkazuje na televizní soutěž Co na to Češi).

 

V březnu jsme se pustili do celostřediskového offline programu nazvaného Boj s drakem nudy. Do přípravy se zapojila většina vedoucích i roverů. Po dobu 7 týdnu jsme dětem posílali úkoly ke splnění doma i venku. Museli jsme zohlednit i epidemiologickou situaci a nařízení vlády, která v březnu vydala zákaz pohybu mimo místo bydliště. A tak se první úkoly plnili převážně doma, ale na další jsme již naše členy mohli vyslat do rokycanských uliček, ke kapli sv.Vojtěcha na Mýtem, na Smrkový vrch, do parku na Březině nebo na Kokotské rybníky. Úkoly byly různorodé, jak dokazuje tabulka.

 

TÝDEN

DNY

ÚKOLY DOVNITŘ

ÚKOLY DOVNITŘ/VEN

 

místo

1. týden

11.-17.3.

hledání rozdílů

uzly

x

2. týden

18.-24.3.

vlaštovky

šifry

x

3. týden

25.-31.3.

dotknutí stropu

rokycanské uličky

Rokycany

4. týden

1.-7.4.

vaření vajíček

házení s vajíčky

kaple sv. Vojtěcha

5. týden

8.-14.4.

šití

terénní kimovka (zvířata)

Smrkový vrch

6. týden

15.-21.4.

jaro na talíři

stromy a rostliny

Březina

7. týden

24. je sobota

had

malování přírodninami

Kokotské rybníky

 

Na oslavu svátku sv. Jiří, patrona skautů, vedoucí pro děti uspořádali první online táborák. Nahráli dětem písničky, které obvykle při táboráku zpíváme a poslali recept na hada na klacku, aby všichni mohli doma oslavit svátek skautů stylově. Vedoucí světlušek navíc poslali svým členkám online pohlednici se šifrou.

 

V dubnu připravili radnické skautky pro členy okresu Online skautské závody, jichž se mohli zúčastnit vlčata, světlušky, skauti a skautky. Vzhledem k tomu, že se závody překrývali s hrou Boj proti draku nudy, tak se z našeho střediska se zapojila jen 3 vlčata, která vybojovala 2. místo.

 

Od 4. května jsme mohli částečně obnovit svoji činnost, avšak za dodržování tvrdých opatření. Schůzky mohou probíhat pouze venku za maximální účasti 20 lidí, nošení roušky a všichni účastníci musí být negativně testováni.  Později se měnila pravidla pro počet lidí venku, dodržování rozestupů i nošení roušek. Od 17. května byli povolené i schůzky vevnitř, avšak jen v 10 lidech.

 

Online setkání proběhlo i pro členy Klubu přátel skautingu. Kamila Faitová zorganizovala meet ve středu 5. května od 19:30.  Sešlo se na něm celkem 10 lidí. Byl čas na informování o novinkách ve středisku, ale i na popovídání si.

 

Postupem času se obnovily schůzky v celém středisku. Jako první měli mít schůzku 13. května vlčata a skauti, avšak tu zhatil trvalý déšť, a tak se sešli až o týden později. V pátek 15. května zahájili světlušky a skautky schůzku netradičně testováním na covid 19., pokřiky v rouškách a respirátorech následovali až posléze. V pondělí 17. května se sešly po dlouhé době i všechny tři družiny benjamínků, děti do 6 let byli z povinnosti testování vyjmuty, a tak se před schůzkou otestovali jen vedoucí. Ve středu 19. května se kromě vlčat a skautů sešli také členové 68. klubu OS, kteří plánovali společnou letní dovolenou.

 

Od 24. května byli podmínky pro skautskou činnost následující:

  • Skupiny do 10 osob se mohou scházet bez testů. Vztahuje se na děti i dospělé. To umožňuje pořádání družinových schůzek i jednodenních výprav bez komplikací se zajišťováním testů.
  • Ministerstvo zdravotnictví zpřísňuje podmínky pro ochranu dýchacích cest u volnočasových a spolkových aktivit při účasti více jak 10 osob.
  • Může se setkávat až 50 osob uvnitř nebo až 100 osob venku.
  • Každá osoba, s výjimkou dětí do 6 let, musí doložit svoji bezinfekčnost, obvykle testem. O testech a alternativách níže. Každá přítomná osoba bez rozdílu věku musí být bez příznaků onemocnění COVID-19. Osobě, která nesplní uvedené podmínky, jednotka neumožní účast na setkání.
  • Zároveň je pro ně nově zavedena povinnost neustálé ochrany dýchacích cest bez výjimek (tedy uvnitř i venku vždy).
  • Střediska musí vést evidenci účasti na setkáních osob (musíme být schopni uvést kdo a kdy byl přítomen, a jak jej kontaktovat) a uchovávat ji nejméně 30 dnů. Střediska nemusí uchovávat doklady o absolvování testů, ty slouží pouze vedoucímu akce pro umožnění účasti daného účastníka. Povinnost této evidence odpadá, pakliže se jedná o setkání pouze dospělých.
  • I s mírně rozvolněnými podmínkami pro ubytování je komplikované až nemožné realizovat běžné akce s přespáváním. Pokud ale některá jednotka po pečlivém prostudování podmínek usoudí, že je dokáže naplnit, pak může.

V průběhu května se také řešilo za jakých podmínek budou moci probíhat tábory.

 

STŘEDISKOVÝ ONLINE TURNAJ V DESKOVÝCH HRÁCH

Vzhledem k nemožnosti uspořádat tradiční turnaj v deskových hrách na louce, se naše středisko rozhodlo zkusit si zahrát deskové hry na internetové Board game aréně. V sobotu 6. února se 22 členů všech věkových kategorií sešlo v 15:00 na společném meetu, kde se rozdělili do skupin, vysvětlili pravidla hry Solo, ve které se pořádal turnaj a poté se už každá kategorie (starších a mladších) začala hrát jednotlivé hry. I když jsme se viděli a slyšeli jen na dálku, hra tím rozhodně neztrácela na napětí a legraci.

V kategorii starších skautů a skautek obsadili:                                    V kategorii vlčat a světlušek byli na:

  1. místo Josef Neumann                                                                             1. místě Daniel Svoboda
  2. místo Daniel Kovář                                                                                   2. místě Vítek Beneš
  3. místo Veronika Čáhová                                                                          3. místě Magda Štochlová

Po vyhlášení výsledků a poslání diplomů na email si ještě mohli zájemci zahrát hru Sabotér.

 

Kompletní výsledky

SOLO- Výsledková listina

 

Solo

   

Sabotér

  

Jméno

kategorie

1. kolo

2. kolo

Celkové skóre

pořadí

   

Hanka Faitová

ranger

0

500

500

0

 

vedoucí – 1 hra

 

Kamča

   

0

  

vedoucí – 2 hry

 

Pavla Hlavsová

ranger

439

473

912

2

 

skauti a skautky

 

Dorotea Neumannová – Doris

ranger

465

460

925

1

 

světlušky a vlčata

 

Ondra Gaman

rover

137

475

612

4

   

Jiří Majer

rover

328

 

328

2

   

Martin Mrázek

rover

  

0

    

Péťa Hlavsová

ranger

323

 

323

3

   

Myškin

stařík

322

475

797

3

   

Remy

skaut

328

 

328

5

   

Vítek Beneš+/+

vlče

385

476

861

2

   

Jakub Gaman

skaut

247

 

247

6

   

Magda Štochlová

světluška

396

424

820

3

   

Václav Štrunc

vlče

  

0

4

   

Daniel Kovář

skaut

421

 

421

2

   

Stela Spěváčková

skautka

398

 

398

4

   

Verča Čáhová

skautka

409

 

409

3

   

Daniel Svoboda

vlče

384

482

866

1

   

Josef Neumann

skaut

463

 

463

1

   

Houba

ranger

414

0

414

1

   

HREBYK

skaut

308

 

308

7

   
    

0

    

SKAUTOVÁNÍ NA DÁLKU

Už na začátku nového skautského roku 2020/2021 bylo jasné, že nás čekají další výzvy a není jasné, jak dlouho budeme moci skautovat prezenčně. Zatímco v září mohli probíhat schůzky a akce v normálním režimu, v říjnu přišla omezení vyplývající ze zhoršující epidemiologické situace.

5. října přijala Vláda ČR usnesení, že ve vnitřních prostorech se může sejít maximálně 10 lidí a venku 20 lidí, což omezila provoz v našem středisku. Vedení 4. oddílu benjamínků se rozhodlo na čas schůzky zastavit, zatímco ostatní oddíly se snažily pokračovat ve schůzkách i při těchto omezeních. Nicméně již 9. října přišlo nařízení o zastavení skautské činnosti a museli jsme se opět přesunout do online prostoru. 

Světlušky, skauti i skautky se začali věnovat online schůzkám, benjamínci a vlčata spustili hru Za pirátským pokladem, která měla za úkol vyhnat děti s rodiči ven a za pomocí nápovědy
najít kousky mapy, která povede k nalezení korunovačních klenotů. Před Vánoci se epidemiologická situace zlepšila a od 3. prosince jsme se mohli vrátit ke schůzkám, i když opět s omezením 10 lidí vevnitř a 20 venku. 2. roj světlušek stihl před Vánoci dvě schůzky, z toho jedna proběhla v duchu hledání Mikulášské nadílky. Vlčata ze 3. smečky zvládla venku dvě schůzky, skauti vzhledem k menšímu počtu členů mohli mít schůzky i vevnitř. Benjamínci ze 4. oddílu měli v prosinci jednu schůzky, kdy se vydali poznávat okolí skautské louky s čelovkami a baterkami a stihli i vánoční stopovanou, při které je na konci čekal dárek v podobě oddílového trička. Skautky z 5. oddílu Smíškové stihli jednu schůzku a plánovanou vánoční výpravu jim zakázala vládní opatření. Roveři pokračovali v online schůzkách. Oldskauti z 55. klubu OS navštívili výstavu o skautingu ve Zbiroze. Oldskauti z 68. klubu OS dodělali elektroinstalaci ve společném skladu a sešli se společně na mikulášské besídce.


Všichni členové se společně pustili do dopisů pro osamělé babičky a dědečky, které jsme následně předali do domova seniorů v Mirošově. Rádkyně ze 4. oddílu benjamínků pak nakreslili přání, které jsme roznesli oldskautům z 68. a 55. klubu OS.

Od 18. prosince se situace začala opět zhoršovat a poslední schůzky v letošním roce ani plánované vánoční výpravy se uskutečnit nemohli. Skauti si alespoň zahráli na Ježíška a doručili svým členům dárek v podobě skautské čepice. Světlušky zase na rozdávání dárků použili výdejní okénko v klubovně.


Všichni jsme se těšili, že se alespoň na chvíli uvidíme při rozdávání Betlémského světla.
Od října probíhali online i střediskové rady, v prosince jsme se zvládli v klubovně sejít s rouškami i prezenčně, abychom vyřešili všechny potřebné věci.

PAMÁTKY ROKYCAN

V sobotu 19. září 2020 se uskutečnila první akce v novém skautském roce. Pro všechny členy střediska byla připravena soutěž Památky Rokycan. Soutěžilo se v rodinných i kamarádských 2- 5 členných týmech. Start byl v 9:00 na Skautské louce, kde si soutěžící vyzvedli mapu a úkoly k plnění. Celkem se do města soutěžit vypravilo 23 týmů (86 lidí). Týmy museli poznat místa z obrázků, malovat, počítat a hlavně pozorovat všechno kolem sebe. Nakonec po vyluštění tajenky se dozvěděli, že konec je v parku U Plzeňské brány u skautského stromu. Zde se všichni sešli do 12:00, vedoucí vyhodnotili splněné úkoly a vyhlásili výsledky. Soutěžící na prvních 5 místech získali poháry a diplomy, všichni ostatní účastnické listy a drobné ceny.

Zde je pořadí prvních 10 týmů:
1. místo Huňáčkovi
2. místo Výborní
3. místo Chválovi
4. místo Novotní + Silva Chmelíková, Roveři (Jirka Majer, Tomáš Kašák a Ondra Gaman)
5. místo Zápotočtí
6. místo Dorundovi
7. místo Vykovi
8. místo Mája Ježková, Natálka Vejvodová, Zita a Stela Spěváčkovi
9. místo Michálkovi
10. místo Rádlovi

SKAUTING V DOBĚ KORONAVIRU V ROKYCANECH

Vážení rodiče,
z rozhodnutí ústředí Junáka je od 11.3.2020 pozastavena veškerá skautská činnost,
nebudou se tedy konat pravidelné schůzky ani výlety apod., o zrušení nařízení a
případných dalších změnách Vás budeme informovat. Děkujeme za pochopení.
Rozhodnutí starosty Junáka:V reakci na rozhodnutí přijímaná státními institucemi s
ohledem na aktuální epidemiologickou situaci je s platností od 11. března 2020 do
odvolání pozastavena všechna běžná skautská činnost (družinové schůzky, oddílové
schůzky, výpravy, závody) i akce skautského vzdělávání.

Ačkoliv byla skautská činnost v našem středisku pozastavena, členové se ihned
pustili do pomoci.

Eliška Brabcová, Lenka Witopilová, Dorotea Neumannová a Kamila Faitová
se pustili do šití roušek, které umístili na Charitu v Rokycanech, na Obecní úřad
do Volduch i Rokycan, některé dali do krámů a jiné Kateřina Vondrová roznesla
v domově seniorů.

Martin Mrázek, Vladimír Holek a Eliška Brabcová se zapojili do pomoci
seniorům v Plzni i v Praze, v Rokycanech nabídl pomoc i Michal Čapek, avšak zde
zájem nebyl.

Když bylo jasné, že se skautská činnost s dětmi jen tak nerozběhne,
z iniciativy Dorky Neumannové se rozběhl program skautingu na doma. Vlčatům
a světluškám se posílali týdně aktivity na doma. Později se k nim připojili i
benjamínci. Pomněnky absolvovaly online schůzky a pokračovaly s celoroční hře,
Zápalky dostaly ke splnění 12 úkolů. I u skautů probíhaly online schůzky, které
měl z velké části na starost Jirka Majer. Roveři uspořádali dva společné online
hovory a na dvou online schůzkách si zahráli Krycí jména. 

Oldskauti z 68. klubu OS se po uvolnění opatření vydali na dva cyklovýlety a 55. klub OS provedl inventuru srubů vlčat a světlušek a posekal svahy.

Na dálku jsme oslavili také svátek skautů 24. dubna. Vedoucí natočili pro
své členy video a ti na oplátku namalovali obrázek na téma : Skaut je veselé mysli
nebo skaut je prospěšný a pomáhá jiným. 

Stále se připravovali tábory, i když se schůzkami na dálku a dokumenty
přes google disk.

2. června se jediní skauti pustili do schůzek s veškerými omezeními. U
ostatních družin se činnost nerozběhla. Vedoucí se 7. června sešli po třech
měsících na střediskové radě, kde vyřešili všechny potřebné věci k chodu
střediska i pořádání táborů.

HLEDÁNÍ LILIE

V sobotu 7. března 2020 uspořádalo vedení střediska pro oldskauty, činovníky, rovery a přátele
skautingu promítání filmu Hledání lilie. Jedná se o pokračování filmu skauti bez lilie. V 17:00
se velký sál zaplnil zhruba 40 skauty, který shlédli film o tom, jak bylo težké se i mezi skauty
domluvit na fungování organizace v polistopadové éře. Po konci filmu přidali oldskauti
vzpomínky na tuto dobu a pro mladší členy to mohlo být velmi inspirativní. Poté už
následovalo přátelské posezení u občerstvení.

STŘEDISKOVÉ BRUSLENÍ

V neděli 1. března 2020 se po 3 letech opět konalo na rokycanském zimním stadionu střediskové bruslení. Sraz všech bruslařů byl ve 12:15 před stadionem. Celkem se na led vydalo přes 60 členů střediska i jejich rodičů. Po rozbruslení se benjamínci a mladší členi odebrali na část ledu zlepšovat své bruslařské dovednosti, ostatní si zahráli Molekuly, Rybičky rybáři a nakonec hokej. V půl 2 se všichni vydali spokojeni a unaveni domů.

SKAUTSKÝ MAŠKARNÍ BÁL

V pátek 28. února 2020  se na rokycanské Střelnici uskutečnil tradiční skautský maškarní bál. Letošním téma znělo Pod Sluncem, a tak někteří vyrazili v letních šatech, kraťasech, žabkách a k vidění byla spousta nafukovacích hraček. O předtančení se letos postaral roverský kmen, který zatančil například na píseň Let´s the sun shine. Jako obvykle se o hudební doprovod postaral Jíša band a prodávala se tombola. Na parketě se letos objevilo 110 lidí. Hanka Faitová si pro ně připravila i ukázku tance samba, kterou přítomné naučila.  O půlnoční zábavu se postarali vedoucí se svou neotřelou ukázkou jógy včetně pozdravu Slunce.  Mezi nejlepšími maskami byli vyhlášeni černoši, solární panely nebo děti na pláži.

 Skauti se vydali do zámoří

11.1.2020

Carcassonne si v sobotním odpoledni zahráli skauti z rokycanského střediska Rarášek.

Dokonce dvoukolově a přestávku vyplnili pohybem v areálu pod nemocnicí. Nejlépe si počínal Adam Huňáček, druhý skončil Vojta Bílek a třetí společně Silvie Chmelíková i Jakub Gaman. Další část víkendové schůzky byla vyhrazena dojmům Miloslava Žána z loňského měsíčního pobytu v USA při světovém jamboree.

https://rokycansky.denik.cz/zpravy_region/skauti-se-vydali-do-zamori-20200113.html

SETKÁNÍ BÝVALÝCH A SOUČASNÝCH ČLENŮ STŘEDISKA

Na sobotu 5. října bylo na Skautské louce připraveno v rámci oslav 100 let skautingu v Rokycanech setkání pro bývalé a současné členy střediska. Ve 14. hodin se na louce sešlo přes 50 bývalých i současných skautů, aby si poslechli proslov vůdce střediska Miloslava Žána, který zrekapituloval dění ve středisku. Následovalo společné focení před srubem světlušek. Každá z družinek si ve své klubovně připravila malou výstavku, kde si všichni mohli prohlédnout, co se aktuálně ve středisku děje. K dispozici byli také staré kroniky a fotografie, nad kterými mnozí zavzpomínala na svá léta ve skautě. O občerstvení se postaral 68. klub OS, k dispozici byli také buřty k opékání.

https://rokycansky.denik.cz/zpravy_region/foto-video-rokycansti-skauti-oslavili-sto-let-20191007.html

KRAJSKÉ KOLO SVOJSÍKOVA ZÁVODU

V pátek 7. června se do Rokycan sjelo 22 hlídek z celého Plzeňského kraje, aby poměřily své síly v krajském kole Svojsíkova závodu. Závod měli na starosti Eliška Brabcová jako velitel závodu a Vladimír Holek jako hlavní rozhodčí. Pro ně už přípravy začali před mnoha měsíci. V půl 5 odpoledne se v Rokycanech začaly sjíždět první družiny, které si po registraci hlídky postavily své stany v horní části louky. Ve třičtvrtě na 7 se všechny hlídky sešly na zahajovacím nástupu, kde se vztyčila vlajka a zazpívala junácká hymna. Hlídky se dozvěděly, že příští den je čeká průchod bránou času a vydají se na záchranu Svojsíkova, kterého se snaží zabít konzervativní royalisté. Družiny si vylosovaly pořadí, v němž startovali jak závod, tak modul Přežití. Večer proběhla ještě porada velitele závodu s rádci družin a porada rozhodčích. V sobotu byl budíček už ve třičtvrtě na 7. V půl 8 se první hlídky vydali na trať, kde je čekalo osm osobností z doby Československa, které prověřili jejich znalosti z přírody, historie a skautingu, logického myšlení, práce s mapou, otestovali jejich fyzickou zdatnost a znalost první pomoci, schopnost vyhledávat informace apod. Část hlídek, která se nevydala na trať, vařila v modulu přežití své dobroty na ohni. Zhruba v 15:00 odpoledne už měla většina družin misi splněnou a lék pro Svojsíka byl předán do schránky. Postupně jsme se vydali doplnit síly do jídelny ZŠ T.G.Masaryka, kde jsme se posilnili svíčkovou. V 18:00 následoval slavnostní průvod městem na náměstí, kde proběhlo vyhlášení výsledků. Ještě před tím měli proslovy zástupci města Rokycan a Krajské rady Junáka, následovala skautská kapela a na náměstí se rozezněli skautské písně. Pak už nastalo očekávané vyhlášení výsledků. Rokycanští Tygři se radovali z 5. místa, 2. místo v dívčí kategorii obsadily Zápalky a 1. místo s postupem do  celostátního kola závodu  obsadily Záparrrky. Večerní program na Skautské louce obstarala kapela Nothing in Common, všichni se dobře bavili. Večer zakončil zpěv u táborového ohně a opékání buřtů. V neděli byl budíček až v 8:00, hlídky posnídaly sladké záviny a čaj. Začalo se s úklidem a balením věcí. V 10:00 byl závěrečný nástup, kde družiny obdržely stuhy na své vlajky.

 

Během celého závodu pomáhal také Klub přátel skautingu, který zajišťoval stravu a pití závodníků, pomohl jako doprovod v průvodu a zajistil automobilovou spojku. 68. klub oldskautů obstaral v kuchyňce bufet, který byl mezi návštěvníky hojně navštěvovaný.

 

V sobotu od 10:00 do 12:00 probíhala před Skautskou loukou sbírka Společně proti leukémii.

 

Výsledky KK SZ

 

dívčí družiny

středisko

počet bodů

1.

Záparrrky

Rarášek Rokycany

305

2.

Zápalky

Rarášek Rokycany

290

3.

Amazonky

Střela Plzeň

279

4.

Milky

Příchovice

279

5.

Lasičky

Stopa Plzeň

270

6.

Rysové

Limba Plzeň

261

7.

Sedmikrásky

Střela Plzeň

258

8.

Pumy

Lípa Prapořiště

252

9.

Ježci

Ještřáb Pačejov

228

10.

Felsumy

Jiřiny Paroubkové Domažlice

222

11.

Sojky

Dr. Bečváře Přeštice

216

 

chlapecké družiny

 

 

1.

Kalich

Palcát Dnešice

287

2.

Lopaty

5. květen Plzeň

279

3.

Piraně

Lípa Prapořiště

278

4.

Vládci vzduchu

Vydří stopa Sušice

267

5.

Tygři

Rarášek Rokycany

251

6.

Žraloci

Omaha Plzeň

238

7.

Bazilišci černí

Jiřiny Paroubkové Domažlice

238

8.

Šipka

Limba Plzeň

237

9.

Ostříži

Příchovice

215

10.

Lišáci

Stopa Plzeň

207

11.

Ostříži

Čertovka Zbiroh

204

https://rokycansky.denik.cz/zpravy_region/skauti-obsadili-rokycany-20190609.html

 

Základní kolo Svojsíkova závodu

O víkendu 4. 5. května uspořádala Okresní rada Junáka Rokycany základní kolo Svojsíkova závodu. Původně mělo 13 hlídek závodit na Jablečně, ale vzhledem k špatné předpovědi počasí se velitel závodu Michal Čapek a hlavní rozhodčí Martin Mrázek rozhodli přesunout závod do Rokycan, kde byla možnost přespání v klubovně. Hlídky z Rokycan, Radnic a Zbiroha se sjely na Skautskou louku v sobotu v 10 hodin dopoledne. Při zahajovacím nástupu se družiny dozvěděly, že budou pomáhat pátrat po vrahovi, vylosovaly si pořadí startu a dozvěděly vše potřebné k závodu. V 11:15 odstartovala první hlídka rokycanských Zápalek. Na ní i na další čekalo nejprve stanoviště logické myšlení, na manuální zručnosti museli sestavit poličku do stanu, při krizové situaci najít ztracenou kabelku. Dále si prověřili znalosti přírody i historie a skautingu. U kapličky na Kalvárii vyhledávali informace a ve srubu světlušek je čekala zdravověda s ošetřením poranění jako otevřená zlomenina nebo zapíchnutý střep. V cíli pak musely hlídky podle indícií získaných na stanovišti uhádnout, kdo byl vrah a čím vraždil. Poslední hlídka Pomněnek doběhla v 18:00 značně promoklá a promrzlá. Naštěstí Klub přátel skautingu vytopil všechny klubovny, vařil postupně čaj a pro vedoucí buřtguláš. Na závodníky čekalo ještě uvaření večeře na ohni a z předem daných surovin. Že ve fantazii se meze nekladou dokázaly všechny družiny, které uvařili přes bramborovo-vaječnou pomazánku, česnekou polévku a kari rizoto třeba také brambory v popelu. Čtyřčlenná hodnotící komise měla těžké rozhodování a bodování jídel. Nakonec ale nejdůležitější bylo, že se všichni najedli a zahřáli u ohňů. Po umytí ešusů a kotlíků si družiny vybalily spacáky a karimatky do kluboven a nabírali síly na další den. V neděli ráno se v 7:00 sešli na louce pomocníci z řad KPS, aby uvařili čaj a udělali pro závodníky snídani. Vánočka s máslem a cukrem všem chutnala. Po snídani družiny předvedly svoje scénky, v níž představily svoji družinu. Pak už následoval závěrečný nástup s vyhlášením výsledků a informací, kdo byl oním vrahem. Z rokycanských hlídek se z postupu do Krajského kola závody mohly radovat družiny Zápalek i Záparrrek, ze skautů pak postoupili Tygři, kteří spolu s Havrany ze Zbiroha nasbírali stejný počet bodů. Rozhodoval modul ale modul závod, a tak skončili Tygři na 2. místě a s Havrany se budou moci poměřit síly ještě v krajském závodě.

Pořadí Družina Středisko Počet bodů

1.

Havrani

Čertovka Zbiroh

325

2.

Tygři

Rarášek Rokycany

325

3.

Sokoli

Čertovka Zbiroh

304

4.

Jaguáři

Rarášek Rokycany

271

5.

Sedm statečných

Rarášek Rokycany

247

6.

Jestřábi

Omaha Radnice

215 – nesoutěžní hlídka

    

1.

Záparrrky

Rarášek Rokycany

359

2.

Zápalky

Rarášek Rokycany

355

3.

Brusinky

Omaha Radnice

336

4.

Sněženky

Čertovka Zbiroh

316

5.

Pomněnky

Rarášek Rokycany

291

6.

Fialky

Omaha Radnice

290

7.

Fialky

Čertovka Zbiroh

283

Podzimní brigáda 10.11. 2018

V 8:00 se sešli vlčata, skauti, oldskauti, někteří vedoucí a členové Klubu přátel skautingu na podzimní brigádě. Z holek se zúčastnily pouze Kamila Faitová a sesstry Hlavsovy, protože ostatní odjely na výlet za pejskami. Během tří hodin se podařilo shrabat listí, vyplít a upravit hřiště, zamést střechu a vymést okapy, vyvézt bordel z dřevníku a dílen, zlikvidova skříň v klubovně Smíšků a zároveň díky šikovným oldskautům i sestavit skříň novou, br. Vejvoda pracoval v kuchyňce na elektrice. V 11:00 odešli vlčata a skauti na výprava na Žďár a oldskauti ještě chvíli pokračovali v práci. Zbylý podzimní úklid se snad již podaří dodělat při schůzkách.

DEN VETERÁNŮ 18.11. 2018

Od roku 1990 pořádá město Rokycany Den veteránů. Nejinak tomu bylo i v letošním roce. Američtí veteráni přijeli do Rokycan již v pátek 16. listopadu. Jejich oficiální program začal následující den. V sobotu dopoledne položili se zástupci města květiny u pomníku na demarkační linii v Rokycanech – Borku. Odpoledne pak jejich cesta vedla do Dýšiny, kde proběhl pietní akt u sochy generála Pattona. Následně se vrátili zpět do Rokycan, kde navštívili Muzeum na demarkační linii v Rokycanech.

Hlavní část oslav se uskutečnila v neděli 18. listopadu. Program začal v 8:55 hodin svěcením praporů. Následovala mše svatá za padlé v kostele Panny Marie Sněžné na Masarykově náměstí. Mše byla celebrována v českém a anglickém jazyce. Od 10:30 akce pokračovala již na Masarykově náměstí. Nejdříve byly proneseny slavnostní projevy, kromě starosty Rokycan Václava Kočího ho pronesli i další hosté včetně zástupců organizace Veterans of Foreign Wars. Po projevech proběhlo kladení věnců a květin u pamětní desky na budově radnice. Během akce kadeti vojenské akademie z německého Vilsecku předvedli ukázku se zbraněmi. Celou akci doplnila přehlídka vojenské techniky, kterou si všichni příchozí moli prohléhnout. (zdroj: www.rokycany.cz)

Rokycanští roveři a rangers se jako každý rok zapojili jako vlajkonoši. Celkem se jich na Dni veteránů sešlo 10.

Mikulášská besídka

Jako tradičně každý rok jsme v pátek 30. listopadu uspořádali Mikulášskou besídku. A protože se naše středisko rozrostlo, sešli se na ní jen benjamínci, vlkčata a světlušky. Skautky jsme vyslali na hvězdárnu a skauti měli v sobotu odpoledne s deskovými hrami. Začátek byl v 16:30 a počasí nám opravdu přálo, protože začal padat první sníh. A tak jsme se přesunuliu ven na hru Pošta a poté si zahráli Svíčkovanou. Vevnitř jsme se občerstvili čajem a svačinou a zahráli si ještě na Magnety a Židličkovanou jinak. Ve čtvrt na 7 nastal ten správný čas, aby dorazil Mikuláš se dvěma čerty a andělem. Stejně jako vloni měl s sebou Knihu hříchů, kde byli zapsáni hříšníci, kteří se museli vykoupit písničkou a slíbit Mikulášovi, že už budou hodní, ale byli zde zapsáni také andílci, kteří byli Mikulášem oceněni a dány za příklad ostatním. A protože jsme si nacvičili písničku, dostali jsme i odměnu v podobě balíčků. Vyfotili jsme společnou fotku a rozloučili se s Mikulášem, který určitě dorazí zase za rok.

Vernisáž k výstavě 100 let skautingu v Rokycanech

Ve čtvrtek 14. února se v rokycanském Muzeu dr. Bohuslava Horáka konala vernisáž k výstavě 100 let skautingu v Rokycanech. Na přípapravě výstavy již od léta pracoval br. Vladimír Holek a ses. Kamila Faitová. První na řadě byla především příprava 18- ti panelů a to nejen vytvoření textů k nim, ale i výběr a skenování fotografií. Nápomocný jim byl Krajský archiv Junáka v čele s Davidem Kourou- Dodýšem. Ten vypůjčil i řadu exponátů na výstavu. Na tvorbě panelů se graficky podílel Ondřej Pellar, který také zajistil tisk. Samotná realizace a instalace výstavy pak započala 6. února, kdy byla do výstavního sálu převezena řada exponátů V muzeu nám k ruce nejen paní průvodkyně, ale také Eva Slatkovská, která udělovala cenné rady a připomínky. Samotnou čtvrteční vernisáž zahájil zpěv Junácké hymny, pozvané přivítali tvůrci výstavy bratr Vladimír Holek a sestra Kamila Faitová:Následovalo poděkování a proslovy vedoucího střediska Miloslava Žána – Sunara, okresu Tomáše Šacha – Toma i kraje Marka Lukáše. Kulturní vložkou byl zpěv tří skautských písní – Stály báby u vesnice, Kruci na mě káplo a Šli skautíci na výlet v doprovodu kytary Ludvíka Vejvody. Pak již následovala prohlídka výstavy, kromě 18 panelů s texty a fotkami (panekly s mapující historii organizace i současné dění v oddílech), byly k vidění historické vlajky, kroniky, staré skautské nášivky, fotoalba nebo model skautského areálu. Po prohlídce výstavy následovalo pohoštění a celá akce byla zakončena zpěvem skautské večerky v gilwellském kruhu.

Oslavy 100 let skautingu v Rokycanech pokračovali v sobotu dopoledne, kdy skupina vedoucích a roverů šla na rokycanský hřbitov, aby zapálila svíčku, položila pamětní dřevěnou placku a vzpomněla na bratry Havla Šmída- Šerifa a Zdeňka Čapka.

Ti, kteří neměli možnost dostat se ve čtvrtek na vernisáž čekala prohlídka výstavy v sobotu od 14:00 odpoledne. Poté se všichni přesunuli na Skautskou louku, kde připravili občerstvení členové z Klubu přátel skautingu a kromě přátelského povídání si mohli prohlédnout i fotky a kroniky, které se na výstavu nevešly. Br. Michala Čapek připravil také stará videa z táborů, skautských bálů a dokument, o skautech, který se v Rokycanech v roce 1996 natáčel. Akce se vydařila, soudě i podle toho, že se vydrželo sedět až do 10. hodiny večerní.

Dalšími akcemi, které připomenou významné výročí bude slavnostní průvod městem v rámci Krajského kola Svojsíkova závodu, zasazení památného stromu nebo setkání bývalých i současných členů střediska.

Skautský bál

I v letošním roce se konal tradiční skautský maškarní bál. Tentokrát připadlo datum na pátek 1. března a téma znělo Do práce. Po 20. hodině se začali na Střelnici scházet různé masky povoláních od zdravotních sestřiček, letušek, zahradnic, kuchařů a číšnic až po partu horníků, úklidovou četu a bandu zlatých českých ručiček. Největší zájem ale upoutaly masky Otíka s panem Pávek z filmu Vesničko má, středisková, doplněné byli i o cvičitelku aerobiku, kvůli níž pan Pávek zbořil Pražákovi sloupek. O hudební doprovod večera se tradičně postarala kapela Roberta Jíši. Ve 21:00 bál zahájil proslovem Miloslav Žán a také místostarosta Jan Šašek. Šest párů skautských vedoucích si pod vedením Hanky Faitové jako choreografky připravili předtančení na 5 písní o povolání. Součástí byla také tombola o soutěž o nejlepší masku. Tu s přehledem vyhrála právě trojice z Vesničko má, středisková, druzí skončili horníci a třetí pan kuchař s číšnicí v podání manželů Štochlových. O půlnoční překvapení se postarali roveři, kteří si připravili sérii scének s tématem po práci. Na bále se sešlo kolem 120 lidí a měl veliký úspěch, většina se vydržela bavit až do půl 3 ráno.

 

https://rokycansky.denik.cz/zpravy_region/foto-skauti-si-vyhrnuli-rukavy-20190303.html